Sandvik Coromant 862.1-2150-189A1-GM X2BM CoroDrill® 862-GM Solid carbide micro drill
Next
Sandvik Coromant 862.1-2050-180A1-GM X2BM CoroDrill® 862-GM Solid carbide micro drill
Previous
Sandvik Coromant 862.1-2050-180A1-GM X2BM CoroDrill® 862-GM Solid carbide micro drill
Previous
R 2 174,65
inc. vat
In stock
SKU
8173234
CoroDrill® 862-GM Solid carbide micro drill
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® 862-GM Solid carbide micro drill
| DCON - Connection Diameter | 3mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 50.62mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 382591/min |
| WT - Weight Of Item | 0.01kg |
| OAL - Overall Length | 51mm |
| OHX - Maximum Overhang | 21.82mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 20.45deg |
| LU - Usable Length | 18mm |
| DC - Cutting Diameter | 2.08mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 30deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 8.653846153846 |
| PL - Point Length | 0.378529mm |
| LCF - Chip Flute Length | 21mm |
| SIG - Point Angle | 140deg |
| ORDCODE | 862.1-2080-180A1-GM X2BM |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLRD1_F3000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 4 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 4 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-09-06 13:42:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | HA |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | X2BM |
| COATING | PVD AlTiCrN |
| SUBSTRATE | HC |
| TCHA - Achievable Hole Tolerance | JS7 |
| NOF - Flute Count | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C8-570-2C 40 110 Coromant Capto™ to CoroTurn™ SL adaptorR 11 642,60 inc. vat
Write Your Own Review