Sandvik Coromant 862.2-2710-054A0-GP X2BL CoroDrill® 862-GM Solid carbide micro drill for pilot holes
Next
Sandvik Coromant 862.2-2440-048A0-GP X2BL CoroDrill® 862-GM Solid carbide micro drill for pilot holes
Previous
Sandvik Coromant 862.2-2440-048A0-GP X2BL CoroDrill® 862-GM Solid carbide micro drill for pilot holes
Previous
Sandvik Coromant 862.2-2580-050A0-GP X2BL CoroDrill® 862-GM Solid carbide micro drill for pilot holes
R 1 053,40
inc. vat
In stock
SKU
8173457
CoroDrill® 862-GM Solid carbide micro drill for pilot holes
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® 862-GM Solid carbide micro drill for pilot holes
| DCON - Connection Diameter | 4mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 49.26mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 185071/min |
| WT - Weight Of Item | 0.01kg |
| OAL - Overall Length | 50mm |
| OHX - Maximum Overhang | 12.13mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 20.45deg |
| LU - Usable Length | 5mm |
| DC - Cutting Diameter | 3.44mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 30deg |
| PL - Point Length | 0.469522mm |
| LCF - Chip Flute Length | 12.7mm |
| SIG - Point Angle | 140deg |
| SDL - Step Diameter Length | 4.57mm |
| STA - Step Included Angle | 90deg |
| ORDCODE | 862.2-2580-050A0-GP X2BL |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLRD1_F4000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-09-07 16:20:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | HA |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h8 |
| Grade | X2BL |
| COATING | PVD AlCrN |
| SUBSTRATE | HC |
| TCHA - Achievable Hole Tolerance | H8 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 2 |
| NOF - Flute Count | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
Write Your Own Review