Sandvik Coromant 863.1-0953-039A1-OS H10F CoroDrill® 863 solid carbide drill
Next
Sandvik Coromant 863.1-0794-032A1-OS H10F CoroDrill® 863 solid carbide drill
Previous
Sandvik Coromant 863.1-0794-032A1-OS H10F CoroDrill® 863 solid carbide drill
Previous
R 3 895,05
inc. vat
In stock
SKU
6882084
CoroDrill® 863 solid carbide drill
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® 863 solid carbide drill
| CP - Coolant Pressure | 900000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 8mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 77.71mm |
| BD - Body Diameter | 7.965mm |
| LB - Body Length | 45mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 45deg |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 12001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.052kg |
| OAL - Overall Length | 81mm |
| OHX - Maximum Overhang | 41.71mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 16.22deg |
| LU - Usable Length | 32mm |
| DC - Cutting Diameter | 7.965mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 24deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 4.017576898933 |
| TCHAL - Achievable Hole Tolerance Lower | 7.965mm |
| TCHAU - Achievable Hole Tolerance Upper | 7.987mm |
| PL - Point Length | 3.29mm |
| LCF - Chip Flute Length | 43mm |
| SIG - Point Angle | 135deg |
| ORDCODE | 863.1-0796-032A1-OS H10F |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLRD1_F8000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 4 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 4 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2021-12-22 14:40:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | HA |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | H10F |
| SUBSTRATE | HF |
| BSG - Basic Standard Group | COROMANT |
| TCHA - Achievable Hole Tolerance | H8 |
| NOF - Flute Count | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review