Sandvik Coromant 863.1-0955-058B1-OS H10F CoroDrill® 863 solid carbide drill
Next
Sandvik Coromant 863.1-0796-048B1-OS H10F CoroDrill® 863 solid carbide drill
Previous
Sandvik Coromant 863.1-0796-048B1-OS H10F CoroDrill® 863 solid carbide drill
Previous
R 7 871,75
inc. vat
In stock
SKU
6882105
CoroDrill® 863 solid carbide drill
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® 863 solid carbide drill
| CP - Coolant Pressure | 900000Pa |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 140.92mm |
| BD - Body Diameter | 9.529mm |
| LB - Body Length | 144.4mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 90deg |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 12001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.109kg |
| OAL - Overall Length | 152.4mm |
| OHX - Maximum Overhang | 140.92mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 16.22deg |
| LU - Usable Length | 58mm |
| TPI - Threads Per Inch | 24 |
| TD - Thread Diameter | 7.9375mm |
| DC - Cutting Diameter | 9.529mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 24deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 6.086682757897 |
| TCHAL - Achievable Hole Tolerance Lower | 9.529mm |
| TCHAU - Achievable Hole Tolerance Upper | 9.551mm |
| PL - Point Length | 2.69mm |
| LCF - Chip Flute Length | 101.6mm |
| SIG - Point Angle | 135deg |
| ORDCODE | 863.1-0953-058B1-OS H10F |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_MSDC01_B0312_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 4 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 4 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2021-12-22 14:40:00.000 |
| Hand | R |
| Grade | H10F |
| SUBSTRATE | HF |
| TDZ - Thread Diameter Size | UNF 5/16-24 |
| BSG - Basic Standard Group | COROMANT |
| TCHA - Achievable Hole Tolerance | H8 |
| NOF - Flute Count | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review