Sandvik Coromant 870-1130-8-MM 2334 CoroDrill® 870 drill tip
Next
Sandvik Coromant 870-1130-8-GP 4334 CoroDrill® 870 drill tip
Previous
Sandvik Coromant 870-1130-8-GP 4334 CoroDrill® 870 drill tip
Previous
R 1 501,90
inc. vat
In stock
SKU
7357605
CoroDrill® 870 drill tip
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® 870 drill tip
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| LF - Functional Length | 4.89mm |
| WT - Weight Of Item | 3.1g |
| OAL - Overall Length | 11.2mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 13deg |
| Insert Thickness | 4.46mm |
| INSL - Insert Length | 6.9mm |
| DC - Cutting Diameter | 11.3mm |
| PL - Point Length | 2.01mm |
| SIG - Point Angle | 142deg |
| ORDCODE | 870-1130-8-KM 3334 |
| CHANGEDATE | 2022-04-29 01:46:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 0 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 8 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_DK08_1 |
| Grade | 3334 |
| COATING | PVD AlTiCrN |
| SUBSTRATE | HC |
| TCHA - Achievable Hole Tolerance | H9 |
| CEDC - Cutting Edge Count | 1 |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant RA245-100J31.75-12H CoroMill™ 245 face milling cutterR 16 524,35 inc. vat -
Sandvik Coromant RA245-080J25.4-12L CoroMill™ 245 face milling cutterR 9 104,55 inc. vat -
Sandvik Coromant RA245-100J31.75-12L CoroMill™ 245 face milling cutterR 10 821,50 inc. vat -
Sandvik Coromant RA245-080J25.4-12H CoroMill™ 245 face milling cutterR 13 673,50 inc. vat -
Sandvik Coromant RA245-080J25.4-12M CoroMill™ 245 face milling cutterR 11 372,35 inc. vat
Write Your Own Review