Sandvik Coromant 870-1430-14-GP 4334 CoroDrill® 870 drill tip
Next
Sandvik Coromant 870-1429-14-MM 2334 CoroDrill® 870 drill tip
Previous
Sandvik Coromant 870-1429-14-MM 2334 CoroDrill® 870 drill tip
Previous
R 1 781,35
inc. vat
In stock
SKU
7357728
CoroDrill® 870 drill tip
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® 870 drill tip
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| LF - Functional Length | 6.52mm |
| WT - Weight Of Item | 6.1g |
| OAL - Overall Length | 14.7mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 13deg |
| Insert Thickness | 5.36mm |
| INSL - Insert Length | 8.7mm |
| DC - Cutting Diameter | 14.29mm |
| PL - Point Length | 2.18mm |
| SIG - Point Angle | 142deg |
| ORDCODE | 870-1429-14-PM 4334 |
| CHANGEDATE | 2022-04-29 01:47:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 0 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 14 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_DK14_1 |
| Grade | 4334 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| TCHA - Achievable Hole Tolerance | H9 |
| CEDC - Cutting Edge Count | 1 |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 930-B40-S-25-102 MAS-BT 403 to CoroChuckâ„¢ 930R 10 716,85 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-C6-S-25-098 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 12 086,50 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-B50-S-25-114 MAS-BT 403 to CoroChuckâ„¢ 930R 12 324,55 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-C8-S-25-108 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 13 137,60 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-I40-S-25-095 ISO 7388-1 to CoroChuckâ„¢ 930R 10 716,85 inc. vat
Write Your Own Review