Sandvik Coromant 870-1860-18-GP 4334 CoroDrill® 870 drill tip
Next
Sandvik Coromant 870-1850-18-MM 2334 CoroDrill® 870 drill tip
Previous
Sandvik Coromant 870-1850-18-MM 2334 CoroDrill® 870 drill tip
Previous
R 2 063,10
inc. vat
In stock
SKU
7357914
CoroDrill® 870 drill tip
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® 870 drill tip
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| LF - Functional Length | 8.5mm |
| WT - Weight Of Item | 13g |
| OAL - Overall Length | 19.1mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 13deg |
| Insert Thickness | 6.56mm |
| INSL - Insert Length | 11.3mm |
| DC - Cutting Diameter | 18.5mm |
| PL - Point Length | 2.8mm |
| SIG - Point Angle | 142deg |
| ORDCODE | 870-1850-18-PM 4334 |
| CHANGEDATE | 2022-04-29 01:49:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 0 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 18 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_DK18_1 |
| Grade | 4334 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| TCHA - Achievable Hole Tolerance | H9 |
| CEDC - Cutting Edge Count | 1 |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant R245-080A32-12L CoroMill™ 245 face milling cutterR 9 104,55 inc. vat -
Sandvik Coromant R245-032A32-12M CoroMill™ 245 face milling cutterR 6 252,55 inc. vat
Write Your Own Review