Sandvik Coromant 870-2340-23-PM 4334 CoroDrill® 870 drill tip
Next
Sandvik Coromant 870-2340-23-KM 3334 CoroDrill® 870 drill tip
Previous
Sandvik Coromant 870-2340-23-KM 3334 CoroDrill® 870 drill tip
Previous
R 2 474,80
inc. vat
In stock
SKU
7358130
CoroDrill® 870 drill tip
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® 870 drill tip
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| LF - Functional Length | 10.98mm |
| WT - Weight Of Item | 33g |
| OAL - Overall Length | 24mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 13deg |
| Insert Thickness | 8.06mm |
| INSL - Insert Length | 14.5mm |
| DC - Cutting Diameter | 23.4mm |
| PL - Point Length | 3.52mm |
| SIG - Point Angle | 142deg |
| ORDCODE | 870-2340-23-MM 2334 |
| CHANGEDATE | 2022-04-29 01:51:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 0 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 23 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_DK23_1 |
| Grade | 2334 |
| COATING | PVD AlTiCrN |
| SUBSTRATE | HC |
| TCHA - Achievable Hole Tolerance | H9 |
| CEDC - Cutting Edge Count | 1 |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant DS20-D5900L50-04 CoroDrill® DS20 indexable insert drillR 15 421,50 inc. vat -
Sandvik Coromant DS20-D5715LX38-05 CoroDrill® DS20 indexable insert drillR 16 809,55 inc. vat -
Sandvik Coromant DS20-D5800L50-04 CoroDrill® DS20 indexable insert drillR 15 421,50 inc. vat -
Sandvik Coromant DS20-D5715LX38-04 CoroDrill® DS20 indexable insert drillR 15 421,50 inc. vat -
Sandvik Coromant DS20-D5900L50-05 CoroDrill® DS20 indexable insert drillR 16 809,55 inc. vat -
Sandvik Coromant DS20-D5800L50-05 CoroDrill® DS20 indexable insert drillR 16 809,55 inc. vat
Write Your Own Review