Sandvik Coromant 870-2800-28-MM 2334 CoroDrill® 870 drill tip
Next
Sandvik Coromant 870-2800-28-GP 4334 CoroDrill® 870 drill tip
Previous
Sandvik Coromant 870-2800-28-GP 4334 CoroDrill® 870 drill tip
Previous
R 2 886,50
inc. vat
In stock
SKU
7358259
CoroDrill® 870 drill tip
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® 870 drill tip
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| LF - Functional Length | 12.23mm |
| WT - Weight Of Item | 53g |
| OAL - Overall Length | 29.7mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 13deg |
| Insert Thickness | 9.56mm |
| INSL - Insert Length | 17.6mm |
| DC - Cutting Diameter | 28mm |
| PL - Point Length | 5.37mm |
| SIG - Point Angle | 142deg |
| ORDCODE | 870-2800-28-KM 3334 |
| CHANGEDATE | 2022-04-29 01:52:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 0 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 28 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_DK28_1 |
| Grade | 3334 |
| COATING | PVD AlTiCrN |
| SUBSTRATE | HC |
| TCHA - Achievable Hole Tolerance | H9 |
| CEDC - Cutting Edge Count | 1 |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C8-PRDCN-00080-25A T-Max™ P cutting unit for turningR 5 485,50 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-391.19-08 075 Coromant Capto™ to shrink fit chuckR 8 082,20 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-391.19-20 085 Coromant Capto™ to shrink fit chuckR 8 082,20 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-391.14-25 100 Coromant Capto™ to ER collet chuckR 6 460,70 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-391.14-20 060 Coromant Capto™ to ER collet chuckR 6 460,70 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-391.14-25 060 Coromant Capto™ to ER collet chuckR 6 460,70 inc. vat
Write Your Own Review