Sandvik Coromant 870-2950-29-GP 4334 CoroDrill® 870 drill tip
Next
Sandvik Coromant 870-2900-29-MM 2334 CoroDrill® 870 drill tip
Previous
Sandvik Coromant 870-2900-29-MM 2334 CoroDrill® 870 drill tip
Previous
R 3 134,90
inc. vat
In stock
SKU
7358273
CoroDrill® 870 drill tip
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® 870 drill tip
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| LF - Functional Length | 13.94mm |
| WT - Weight Of Item | 56g |
| OAL - Overall Length | 30.4mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 13deg |
| Insert Thickness | 9.86mm |
| INSL - Insert Length | 18.3mm |
| DC - Cutting Diameter | 29mm |
| PL - Point Length | 4.36mm |
| SIG - Point Angle | 142deg |
| ORDCODE | 870-2900-29-PM 4334 |
| CHANGEDATE | 2022-04-29 01:52:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 0 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 29 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_DK29_1 |
| Grade | 4334 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| TCHA - Achievable Hole Tolerance | H9 |
| CEDC - Cutting Edge Count | 1 |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 930-C5-P-10-098 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 13 772,40 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-C5-T-06-036 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 10 015,35 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-C5-T-08-036 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 10 015,35 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-C5-P-08-088 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 13 772,40 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-C5-T-10-038 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 10 015,35 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-C6-P-08-091 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 15 828,60 inc. vat
Write Your Own Review