Sandvik Coromant 880-03 03 W06H-P-GR 4344 CoroDrill® 880 insert for drilling
Next
Sandvik Coromant 880-02 02 W05H-P-LM 4344 CoroDrill® 880 insert for drilling
Previous
Sandvik Coromant 880-02 02 W05H-P-LM 4344 CoroDrill® 880 insert for drilling
Previous
R 272,55
inc. vat
In stock
SKU
6770730
CoroDrill® 880 insert for drilling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® 880 insert for drilling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 1.4g |
| AN - Clearance Angle Major | 11deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 6mm |
| RE - Corner Radius | 0.5mm |
| Insert Thickness | 2.6mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 2.5mm |
| BN - Face Land Width | 0.06mm |
| GB - Face Land Angle | 5deg |
| BS - Wiper Edge Length | 0.3mm |
| GAN - Insert Rake Angle | 15deg |
| BSR - Wiper Edge Radius | 5mm |
| ORDCODE | 880-03 03 W05H-P-GM 4344 |
| CHANGEDATE | 2022-09-21 12:31:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 03P |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_DE0303P_1 |
| Grade | 4344 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | GM |
| INSUC - Insert Usage Code | P |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C4-DDNNN-00055-1504 T-Max™ P cutting unit for turningR 3 958,30 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-DDUNL-27050-15 T-Max™ P cutting unit for turningR 3 958,30 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-DCLNL-27055-16 T-Max™ P cutting unit for turningR 3 958,30 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-DDNNN-00055-15 T-Max™ P cutting unit for turningR 3 958,30 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-DDJNL-27055-1504 T-Max™ P cutting unit for turningR 3 958,30 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-DDUNL-17090-11 T-Max™ P cutting unit for turningR 5 517,70 inc. vat
Write Your Own Review