Sandvik Coromant 880-04 03 05H-C-GR 1044 CoroDrill® 880 insert for drilling
Next
Sandvik Coromant 880-04 03 W07H-P-MS 2044 CoroDrill® 880 insert for drilling
Previous
Sandvik Coromant 880-04 03 W07H-P-MS 2044 CoroDrill® 880 insert for drilling
Previous
R 272,55
inc. vat
In stock
SKU
5765716
CoroDrill® 880 insert for drilling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® 880 insert for drilling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 1.8g |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 6.8mm |
| RE - Corner Radius | 0.5mm |
| Insert Thickness | 2.8mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 2.8mm |
| BN - Face Land Width | 0.07mm |
| GB - Face Land Angle | 0deg |
| GAN - Insert Rake Angle | 15deg |
| ORDCODE | 880-04 03 05H-C-GM 1044 |
| CHANGEDATE | 2022-04-06 03:58:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 04C |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_DE0403C_1 |
| Grade | 1044 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | GM |
| INSUC - Insert Usage Code | C |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
Write Your Own Review