Sandvik Coromant 880-06 04 06H-C-GR 1044 CoroDrill® 880 insert for drilling
Next
Sandvik Coromant 880-04 03 05H-C-LM 1044 CoroDrill® 880 insert for drilling
Previous
Sandvik Coromant 880-04 03 05H-C-LM 1044 CoroDrill® 880 insert for drilling
Previous
R 300,15
inc. vat
In stock
SKU
5765720
CoroDrill® 880 insert for drilling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® 880 insert for drilling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 1.3g |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 6.8mm |
| RE - Corner Radius | 0.5mm |
| Insert Thickness | 2.8mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 2.8mm |
| BN - Face Land Width | 0.1mm |
| GB - Face Land Angle | 2.5deg |
| GAN - Insert Rake Angle | 15deg |
| ORDCODE | 880-04 03 05H-C-LM 1144 |
| CHANGEDATE | 2022-04-06 03:58:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 04C |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_DE0403C_1 |
| Grade | 1144 |
| COATING | PVD TiAlN+TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | LM |
| INSUC - Insert Usage Code | C |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant DS20-D3175LX38-04 CoroDrill® DS20 indexable insert drillR 12 048,55 inc. vat -
Sandvik Coromant DS20-D3175LX38-05 CoroDrill® DS20 indexable insert drillR 13 133,00 inc. vat -
Sandvik Coromant DS20-D3100L40-07 CoroDrill® DS20 indexable insert drillR 15 301,90 inc. vat -
Sandvik Coromant DS20-D3100L40-05 CoroDrill® DS20 indexable insert drillR 13 133,00 inc. vat -
Sandvik Coromant DS20-D3100L40-04 CoroDrill® DS20 indexable insert drillR 12 048,55 inc. vat -
Sandvik Coromant DS20-D3100L40-06 CoroDrill® DS20 indexable insert drillR 14 338,20 inc. vat
Write Your Own Review