Sandvik Coromant 880-08 05 08H-C-GM 1044 CoroDrill® 880 insert for drilling
Next
Sandvik Coromant 880-09 06 W10H-P-LM H13A CoroDrill® 880 insert for drilling
Previous
Sandvik Coromant 880-09 06 W10H-P-LM H13A CoroDrill® 880 insert for drilling
Previous
R 394,45
inc. vat
In stock
SKU
5765693
CoroDrill® 880 insert for drilling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® 880 insert for drilling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 23.6g |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 17.9mm |
| RE - Corner Radius | 0.8mm |
| Insert Thickness | 5.5mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4.7mm |
| BN - Face Land Width | 0.11mm |
| GB - Face Land Angle | 0deg |
| GAN - Insert Rake Angle | 12deg |
| ORDCODE | 880-09 06 08H-C-GM 1044 |
| CHANGEDATE | 2022-04-06 03:58:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 09C |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_DE0906C_1 |
| Grade | 1044 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | GM |
| INSUC - Insert Usage Code | C |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant SSBCR 1616H 09 CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 668,65 inc. vat -
Sandvik Coromant SRSCL 3225P 12 CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 2 162,00 inc. vat -
Sandvik Coromant SRSCL 16 2D CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 971,10 inc. vat -
Sandvik Coromant SRDCN 2525M 16-A CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 971,10 inc. vat -
Sandvik Coromant SRDCN 2525M 12-A CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 971,10 inc. vat -
Sandvik Coromant SRDCN 3225P 10-A CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 2 162,00 inc. vat
Write Your Own Review