Sandvik Coromant DS20-0104-P-L5W 4324 CoroDrill® DS20 insert for drilling
Next
Sandvik Coromant 880-08 05 W10H-P-MS N124 CoroDrill® 880 insert for drilling
Previous
Sandvik Coromant 880-08 05 W10H-P-MS N124 CoroDrill® 880 insert for drilling
Previous
R 1 562,85
inc. vat
In stock
SKU
7362188
CoroDrill® 880 insert for drilling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® 880 insert for drilling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.034kg |
| AN - Clearance Angle Major | 11deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 18.6mm |
| RE - Corner Radius | 1mm |
| Insert Thickness | 5.5mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4.7mm |
| BN - Face Land Width | 0.14mm |
| GB - Face Land Angle | 2.5deg |
| BS - Wiper Edge Length | 0.3mm |
| GAN - Insert Rake Angle | 15deg |
| BSR - Wiper Edge Radius | 5mm |
| ORDCODE | 880-09 06 W10H-P-MS N124 |
| CHANGEDATE | 2022-09-21 12:32:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 09P |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_DE0906P_1 |
| Grade | N124 |
| COATING | DCT Sp3 |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | MS |
| INSUC - Insert Usage Code | P |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | True |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review