Sandvik Coromant 880-D0840V80-03 CoroDrill® 880 indexable insert drill
Next
Sandvik Coromant 880-D0760L50-03 CoroDrill® 880 indexable insert drill
Previous
Sandvik Coromant 880-D0760L50-03 CoroDrill® 880 indexable insert drill
Previous
R 28 300,35
inc. vat
In stock
SKU
6660350
CoroDrill® 880 indexable insert drill
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® 880 indexable insert drill
| CP - Coolant Pressure | 1000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 50mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 305.6mm |
| BD - Body Diameter | 73mm |
| LB - Body Length | 255.15mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 50001/min |
| WT - Weight Of Item | 8.7kg |
| OAL - Overall Length | 387mm |
| OHX - Maximum Overhang | 305.6mm |
| LSC - Clamping Length | 80mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 88deg |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 5deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12.65mm |
| Insert Thickness | 4mm |
| H - Shank Height | 47.8mm |
| LU - Usable Length | 238.4mm |
| ADJLN - Minimum Adjustment Limit | 0mm |
| ADJLX - Maximum Adjustment Limit | 0mm |
| DC - Cutting Diameter | 79mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 15deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 3.0177215189873 |
| TCHAL - Achievable Hole Tolerance Lower | -0.3mm |
| TCHAU - Achievable Hole Tolerance Upper | 0.3mm |
| PL - Point Length | 1.4mm |
| SIG - Point Angle | 176deg |
| ORDCODE | 880-D0790L50-03 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLISO_G5000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 3 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-04-25 11:20:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_DE0704P_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | 880-070406H-C-GM |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 07P |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| NOF - Flute Count | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C4-A391.20-19 060 Coromant Capto™ to Weldon adaptorR 5 362,45 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-DSKNR-27050-12 T-Max™ P cutting unit for turningR 3 958,30 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-A391.20-15 055 Coromant Capto™ to Weldon adaptorR 5 362,45 inc. vat
Write Your Own Review