Sandvik Coromant 880-D1250L20-03 CoroDrill® 880 indexable insert drill
Next
Sandvik Coromant 880-D1250L20-02 CoroDrill® 880 indexable insert drill
Previous
Sandvik Coromant 880-D1250L20-02 CoroDrill® 880 indexable insert drill
Previous
R 8 590,50
inc. vat
In stock
SKU
5765253
CoroDrill® 880 indexable insert drill
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® 880 indexable insert drill
| CP - Coolant Pressure | 1000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 28mm |
| DCON - Connection Diameter | 40mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 72.6152mm |
| BD - Body Diameter | 12.5mm |
| LB - Body Length | 40mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 0.6Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 330001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.292kg |
| OAL - Overall Length | 97mm |
| OHX - Maximum Overhang | 72.6152mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 79deg |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 5deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| Insert Thickness | 2.2mm |
| LU - Usable Length | 37.8848mm |
| ADJLN - Minimum Adjustment Limit | 0mm |
| ADJLX - Maximum Adjustment Limit | 0.25mm |
| W1 - Insert Width | 4.8mm |
| DC - Cutting Diameter | 12.5mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 22deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 3.030784 |
| TCHAL - Achievable Hole Tolerance Lower | 0mm |
| TCHAU - Achievable Hole Tolerance Upper | 0.25mm |
| PL - Point Length | 0.3848mm |
| LCF - Chip Flute Length | 47.1mm |
| SIG - Point Angle | 158deg |
| ORDCODE | 880-D1250C4-03 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS01_C0400_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 3 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-04-19 11:55:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-1 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_DE0102P_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | 880-010203H-C-GR |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 01P |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| NOF - Flute Count | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review