Sandvik Coromant 880-D2550L25-03 CoroDrill® 880 indexable insert drill
Next
Sandvik Coromant 880-D2500L25-04 CoroDrill® 880 indexable insert drill
Previous
Sandvik Coromant 880-D2500L25-04 CoroDrill® 880 indexable insert drill
Previous
R 10 375,30
inc. vat
In stock
SKU
5765370
CoroDrill® 880 indexable insert drill
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® 880 indexable insert drill
| CP - Coolant Pressure | 1000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 25mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 148.5565mm |
| BD - Body Diameter | 25mm |
| LB - Body Length | 129mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 1.4Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 105001/min |
| WT - Weight Of Item | 512g |
| OAL - Overall Length | 205mm |
| OHX - Maximum Overhang | 148.5565mm |
| LSC - Clamping Length | 56mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 88deg |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 5deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 8.9mm |
| Insert Thickness | 3mm |
| H - Shank Height | 23mm |
| LU - Usable Length | 125.4435mm |
| ADJLN - Minimum Adjustment Limit | 0mm |
| ADJLX - Maximum Adjustment Limit | 1mm |
| DC - Cutting Diameter | 25mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 13deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 5.01774 |
| TCHAL - Achievable Hole Tolerance Lower | 0mm |
| TCHAU - Achievable Hole Tolerance Upper | 0.4mm |
| PL - Point Length | 0.4435mm |
| LCF - Chip Flute Length | 143.6mm |
| SIG - Point Angle | 176deg |
| ORDCODE | 880-D2500L25-05 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLISO_G2500_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 3 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-04-19 13:37:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_DE0503P_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | 880-0503W05H-P-GM |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 05P |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| NOF - Flute Count | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant MH20-R040Q16-08M CoroMill™ MH20 face milling cutterR 7 293,30 inc. vat -
Sandvik Coromant MH20-R040Q16-08H CoroMill™ MH20 face milling cutterR 7 580,80 inc. vat -
Sandvik Coromant MH20-R050Q22-08H CoroMill™ MH20 face milling cutterR 8 212,15 inc. vat -
Sandvik Coromant MH20-R032EH25-08M CoroMill™ MH20 face milling cutterR 7 356,55 inc. vat -
Sandvik Coromant MH20-R050Q22-08M CoroMill™ MH20 face milling cutterR 7 924,65 inc. vat -
Sandvik Coromant MH20-R032EH25-08L CoroMill™ MH20 face milling cutterR 7 055,25 inc. vat
Write Your Own Review