Sandvik Coromant 881-D1500C4-04 CoroDrill® 881 indexable insert drill
Next
Sandvik Coromant 881-D1450L20-05 CoroDrill® 881 indexable insert drill
Previous
Sandvik Coromant 881-D1450L20-05 CoroDrill® 881 indexable insert drill
Previous
R 9 289,70
inc. vat
Out of stock
SKU
5962225
CoroDrill® 881 indexable insert drill
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® 881 indexable insert drill
| CP - Coolant Pressure | 1000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 28mm |
| DCON - Connection Diameter | 40mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 86.7276mm |
| BD - Body Diameter | 15mm |
| LB - Body Length | 48mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 300001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.41kg |
| OAL - Overall Length | 111mm |
| OHX - Maximum Overhang | 86.7276mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 78deg |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| Insert Thickness | 2.38125mm |
| LU - Usable Length | 45mm |
| ADJLN - Minimum Adjustment Limit | 0mm |
| ADJLX - Maximum Adjustment Limit | 0.85mm |
| DC - Cutting Diameter | 15mm |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 3 |
| TCHAL - Achievable Hole Tolerance Lower | -0.1mm |
| TCHAU - Achievable Hole Tolerance Upper | 0.3mm |
| PL - Point Length | 0.2724mm |
| SIG - Point Angle | 156deg |
| ORDCODE | 881-D1500C4-03 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS01_C0400_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 3 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2021-12-31 01:13:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-1 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_DA0202P_2 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | 881-02 02 04M-C-GM1 |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 02 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| NOF - Flute Count | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C6-391.01-63 185 Coromant Capto™ extension adaptorR 7 836,10 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-391.01-40 120 Coromant Capto™ extension adaptorR 6 624,00 inc. vat -
Sandvik Coromant C3-391.01-32 095 Coromant Capto™ extension adaptorR 5 314,15 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-391.01-50 150 Coromant Capto™ extension adaptorR 7 822,30 inc. vat
Write Your Own Review