Sandvik Coromant 935-C6-EFA16-105 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 935
Next
Sandvik Coromant 935-L50-EF25-090 Cylindrical shank with flats to CoroChuckâ„¢ 935
Previous
Sandvik Coromant 935-L50-EF25-090 Cylindrical shank with flats to CoroChuckâ„¢ 935
Previous
R 14 979,90
inc. vat
In stock
SKU
7472587
Coromant Capto® to CoroChuck™ 935
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Coromant Capto® to CoroChuck™ 935
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 44mm |
| DCON - Connection Diameter | 19.05mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 75mm |
| BD - Body Diameter | 63mm |
| LB - Body Length | 75mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 10Nm |
| WT - Weight Of Item | 1.572kg |
| OAL - Overall Length | 113mm |
| OHX - Maximum Overhang | 75mm |
| LSC - Clamping Length | 80mm |
| ORDCODE | 935-C6-EFA12-075 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS02_C0630_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_CYLH_R7500_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| DCPS - Data Chip Provision Size | 2 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-06-20 10:21:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-1 |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | True |
| BBD - Balanced By Design | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant DDJNR 3225P 1504 T-Max™ P shank tool for turningR 2 003,30 inc. vat -
Sandvik Coromant DDJNR 2525M 1504 T-Max™ P shank tool for turningR 1 812,40 inc. vat
Write Your Own Review