Sandvik Coromant 935-C8-EF25-090 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 935
Next
Sandvik Coromant 935-C6-EF25-105 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 935
Previous
Sandvik Coromant 935-C6-EF25-105 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 935
Previous
R 22 471,00
inc. vat
In stock
SKU
7472575
Coromant Capto® to CoroChuck™ 935
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Coromant Capto® to CoroChuck™ 935
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 55mm |
| DCON - Connection Diameter | 20mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 75mm |
| BD - Body Diameter | 80mm |
| LB - Body Length | 75mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 10Nm |
| WT - Weight Of Item | 2.407kg |
| OAL - Overall Length | 113mm |
| OHX - Maximum Overhang | 75mm |
| LSC - Clamping Length | 80mm |
| ORDCODE | 935-C8-EF20-075 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS02_C0800_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_CYLH_G2000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| DCPS - Data Chip Provision Size | 2 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-06-20 10:21:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-1 |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | True |
| BBD - Balanced By Design | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review