Sandvik Coromant 970-I50-32-129 ISO 7388-1 to CoroChuckâ„¢ 970
Next
Sandvik Coromant 970-HA10-32-138 HSK to CoroChuckâ„¢ 970
Previous
Sandvik Coromant 970-HA10-32-138 HSK to CoroChuckâ„¢ 970
Previous
R 21 457,85
inc. vat
In stock
SKU
7551420
ISO 7388-1 to CoroChuck™ 970
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
ISO 7388-1 to CoroChuck™ 970
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 32mm |
| DCON - Connection Diameter | 32.8mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 115.8mm |
| BD - Body Diameter | 50mm |
| LB - Body Length | 125.3mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 80001/min |
| WT - Weight Of Item | 1.578kg |
| OAL - Overall Length | 193.55mm |
| OHX - Maximum Overhang | 115.8mm |
| ORDCODE | 970-I40-32-125 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_SKG11_C0400_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_CLTERBT_C0320_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| CRKS - Connection Retention Knob Thread Size | M16 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-04-13 08:02:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | AD |
| STDNO - Standard Number | DIN69871 |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review