Sandvik Coromant A316-20BM440-075AG 1730 CoroMill™ 316 solid carbide head for Profiling
Next
Sandvik Coromant A316-16BM210-06280G 1730 CoroMill™ 316 solid carbide head for Profiling
Previous
Sandvik Coromant A316-16BM210-06280G 1730 CoroMill™ 316 solid carbide head for Profiling
Previous
R 2 793,35
inc. vat
In stock
SKU
7611855
CoroMill® 316 solid carbide head for Profiling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 316 solid carbide head for Profiling
| DCON - Connection Diameter | 15.5mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 18.7mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 800001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.059kg |
| OAL - Overall Length | 35.7mm |
| OHX - Maximum Overhang | 18.7mm |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 15deg |
| RE - Corner Radius | 7.9375mm |
| LU - Usable Length | 18.7mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 8.5mm |
| DC - Cutting Diameter | 15.875mm |
| DN - Neck Diameter | 15.5mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 40deg |
| GAMF - Radial Rake Angle | 10.5deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 1.5deg |
| PSIR - Tool Lead Angle | 0deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 1.177952755906 |
| ORDCODE | A316-16BM440-06280G 1730 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_SAT01_B0160_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2021-12-22 16:12:00.000 |
| Hand | R |
| Grade | 1730 |
| COATING | PVD AlTiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | STRAIGHT |
| BSG - Basic Standard Group | COROMANT |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 4 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant VNGA160408S02035A 7015 T-Max™ P insert for turningR 2 340,25 inc. vat -
Sandvik Coromant DNGA150408S02035A 7015 T-Max™ P insert for turningR 2 340,25 inc. vat -
Sandvik Coromant DNGA150412S02035A 7015 T-Max™ P insert for turningR 2 340,25 inc. vat
Write Your Own Review