Sandvik Coromant A316-20FL642-07523L 1745 CoroMill™ 316 solid carbide head for High Feed Side milling
Next
Sandvik Coromant A316-20FL642-07508L 1745 CoroMill™ 316 solid carbide head for High Feed Side milling
Previous
Sandvik Coromant A316-20FL642-07508L 1745 CoroMill™ 316 solid carbide head for High Feed Side milling
Previous
Sandvik Coromant A316-20FL642-07515L 1745 CoroMill™ 316 solid carbide head for High Feed Side milling
R 5 602,80
inc. vat
In stock
SKU
7488176
CoroMill® 316 solid carbide head for High Feed Side milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 316 solid carbide head for High Feed Side milling
| DCON - Connection Diameter | 18.5mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 40.3mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 350001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.24kg |
| OAL - Overall Length | 59.8mm |
| OHX - Maximum Overhang | 40.3mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RE - Corner Radius | 1.524mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 28.575mm |
| DC - Cutting Diameter | 19.05mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 16.002mm |
| DN - Neck Diameter | 18.5mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 42deg |
| GAMF - Radial Rake Angle | 5deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 5deg |
| ORDCODE | A316-20FL642-07515L 1745 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_SAT01_B0200_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-04-22 10:18:00.000 |
| Hand | R |
| Grade | 1745 |
| COATING | PVD TiAlSiN |
| SUBSTRATE | HC |
| BSG - Basic Standard Group | COROMANT |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 6 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CCC - Center Cutting Capability | False |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant RA300-032M32-09H CoroMill™ 300 face milling cutterR 6 958,65 inc. vat -
Sandvik Coromant RA300-032M32-13H CoroMill™ 300 face milling cutterR 6 306,60 inc. vat -
Sandvik Coromant RA300-025O25L-13L CoroMill™ 300 face milling cutterR 5 132,45 inc. vat
Write Your Own Review