Sandvik Coromant A316-20SM450C07532P 1730 CoroMill™ 316 solid carbide head for Stable Multi-Operations milling
Next
Sandvik Coromant A316-20SM450C07508P 1730 CoroMill™ 316 solid carbide head for Stable Multi-Operations milling
Previous
Sandvik Coromant A316-20SM450C07508P 1730 CoroMill™ 316 solid carbide head for Stable Multi-Operations milling
Previous
Sandvik Coromant A316-20SM450C07515P 1730 CoroMill™ 316 solid carbide head for Stable Multi-Operations milling
R 3 337,30
inc. vat
In stock
SKU
7611882
CoroMill® 316 solid carbide head for Stable Multi-Operations milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 316 solid carbide head for Stable Multi-Operations milling
| CP - Coolant Pressure | 2000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 18.5mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 21.3mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 400001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.096kg |
| OAL - Overall Length | 40.8mm |
| OHX - Maximum Overhang | 21.3mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 5deg |
| RE - Corner Radius | 1.5748mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 11.5mm |
| DC - Cutting Diameter | 19.05mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 15.9004mm |
| DN - Neck Diameter | 18.5mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 50deg |
| GAMF - Radial Rake Angle | 10.5deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 13.5deg |
| ORDCODE | A316-20SM450C07515P 1730 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_SAT01_B0200_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 3 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-04-22 10:30:00.000 |
| Hand | R |
| Grade | 1730 |
| COATING | PVD AlTiN |
| SUBSTRATE | HC |
| BSG - Basic Standard Group | COROMANT |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 4 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CCC - Center Cutting Capability | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant A880-D1375LX38-05 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 12 968,55 inc. vat -
Sandvik Coromant A880-D1375LX38-04 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 11 931,25 inc. vat -
Sandvik Coromant A880-D1562LX38-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 10 790,45 inc. vat -
Sandvik Coromant A880-D1375P38-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 10 375,30 inc. vat -
Sandvik Coromant A880-D1375P38-04 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 11 931,25 inc. vat -
Sandvik Coromant A880-D1437LX38-02 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 10 249,95 inc. vat
Write Your Own Review