Sandvik Coromant A345-152R38-13M CoroMill™ 345 face milling cutter
Next
Sandvik Coromant A360-406R63-Z15D28 CoroMill™ 360 face milling cutter
Previous
Sandvik Coromant A360-406R63-Z15D28 CoroMill™ 360 face milling cutter
Previous
R 22 955,15
inc. vat
In stock
SKU
5722518
CoroMill® 345 face milling cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 345 face milling cutter
| DCON - Connection Diameter | 38.1mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 63mm |
| TQ - Torque | 3Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 99001/min |
| WT - Weight Of Item | 3.692kg |
| OAL - Overall Length | 63mm |
| OHX - Maximum Overhang | 63mm |
| DBC - Diameter Bolt Circle | 66.7mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 45deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 0deg |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 12.3deg |
| LAMS - Inclination Angle | 3.5deg |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 13mm |
| Insert Thickness | 5.05mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 6mm |
| DC - Cutting Diameter | 152.4mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 152.4mm |
| GAMF - Radial Rake Angle | 6.32969823deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 11.16787426deg |
| DCX - Maximum Cutting Diameter | 166.48mm |
| AZ - Maximum Plunge Depth | 0mm |
| ORDCODE | A345-152R38-13L |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_FDA1C4_S1500_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-05-04 11:44:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | C |
| STDNO - Standard Number | ISO6462 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_ME1305_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | 345R-1305 |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 13 |
| CICT - Cutting Item Count | 7 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 7 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C5-DCLNR-35060-19 T-Max™ P cutting unit for turningR 4 404,50 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-DSSNR-35050-15 T-Max™ P cutting unit for turningR 4 404,50 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-DSSNR-35052-12 T-Max™ P cutting unit for turningR 4 404,50 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-DCMNN-00105-12 T-Max™ P cutting unit for turningR 6 155,95 inc. vat
Write Your Own Review