Sandvik Coromant A360-305R63-Z15E19 CoroMill™ 360 face milling cutter
Next
Sandvik Coromant A360-254R63-Z12E28 CoroMill™ 360 face milling cutter
Previous
Sandvik Coromant A360-254R63-Z12E28 CoroMill™ 360 face milling cutter
Previous
R 50 801,25
inc. vat
In stock
SKU
5722798
CoroMill® 360 face milling cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 360 face milling cutter
| DCON - Connection Diameter | 63.5mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 80mm |
| BD - Body Diameter | 331mm |
| LB - Body Length | 18mm |
| TQ - Torque | 16Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 4201/min |
| WT - Weight Of Item | 30.299kg |
| OAL - Overall Length | 80mm |
| OHX - Maximum Overhang | 80mm |
| DBC - Diameter Bolt Circle | 177.8mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 60deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 0deg |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | -4.6deg |
| LAMS - Inclination Angle | 18.1deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 28.47mm |
| Insert Thickness | 7.94mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 18mm |
| DC - Cutting Diameter | 304.8mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 304.8mm |
| GAMF - Radial Rake Angle | -13.12155701deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 13.6490418deg |
| DCX - Maximum Cutting Diameter | 325.6mm |
| AZ - Maximum Plunge Depth | 0mm |
| ORDCODE | A360-305R63-Z12D28 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_FDA1C8_S2500_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-03-24 01:37:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | C |
| STDNO - Standard Number | ISO6462 |
| MTP - Clamping Type Code | W |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_MF2807_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | 360R-2807 |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 1 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 28 |
| CICT - Cutting Item Count | 12 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 12 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | True |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review