Sandvik Coromant A425-254R63-17H CoroMill™ 425 face milling cutter
Next
Sandvik Coromant A425-152R38-17H CoroMill™ 425 face milling cutter
Previous
Sandvik Coromant A425-152R38-17H CoroMill™ 425 face milling cutter
Previous
R 62 419,70
inc. vat
In stock
SKU
6717899
CoroMill® 425 face milling cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 425 face milling cutter
| DCON - Connection Diameter | 63.5mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 63mm |
| BD - Body Diameter | 204.3mm |
| LB - Body Length | 63mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 3Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 23501/min |
| WT - Weight Of Item | 10kg |
| OAL - Overall Length | 63mm |
| OHX - Maximum Overhang | 63mm |
| DBC - Diameter Bolt Circle | 101.6mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 25deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 0deg |
| OHN - Minimum Overhang | 63mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | -7deg |
| LAMS - Inclination Angle | -11deg |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| Insert Thickness | 10mm |
| L - Cutting Edge Length | 17mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 0.9mm |
| W1 - Insert Width | 7.5mm |
| DC - Cutting Diameter | 203.2mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 203.2mm |
| GAMF - Radial Rake Angle | 7.08424731deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | -10.94748412deg |
| DCX - Maximum Cutting Diameter | 210.2mm |
| DHUB - Hub Diameter | 164.3mm |
| AZ - Maximum Plunge Depth | 0mm |
| ORDCODE | A425-203R63-17H |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_FDA1C4_S2500_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-03-24 02:35:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | C |
| STDNO - Standard Number | ISO6462 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_NP1707_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | 425N-1707 |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | L |
| SSC - Insert Seat Size Code | 17 |
| CICT - Cutting Item Count | 12 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 24 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | True |
Write Your Own Review