Sandvik Coromant A490-063R25-14M CoroMill™ 490 square shoulder milling cutter
Next
Sandvik Coromant A490-051R19-14M CoroMill™ 490 square shoulder milling cutter
Previous
Sandvik Coromant A490-051R19-14M CoroMill™ 490 square shoulder milling cutter
Previous
R 10 005,00
inc. vat
In stock
SKU
5844008
CoroMill® 490 square shoulder milling cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 490 square shoulder milling cutter
| CP - Coolant Pressure | 1000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 19.05mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 40.005mm |
| TQ - Torque | 3Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 222001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.299kg |
| OAL - Overall Length | 40.005mm |
| OHX - Maximum Overhang | 40.005mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 0deg |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 15deg |
| LAMS - Inclination Angle | 14deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 13.8mm |
| Insert Thickness | 3.9mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 10mm |
| DC - Cutting Diameter | 50.8mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 49.2mm |
| GAMF - Radial Rake Angle | 14.99999987deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 13.99999985deg |
| AZ - Maximum Plunge Depth | 0mm |
| ORDCODE | A490-051R19-14H |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_FDA1A1_R7500_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 2 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-06-15 15:01:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | A |
| STDNO - Standard Number | ISO6462 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_MI1404_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | 490R-1404 |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 14 |
| CICT - Cutting Item Count | 5 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 5 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
Write Your Own Review