Sandvik Coromant A880-D0625LX19-04 CoroDrill® 880 indexable insert drill
Next
Sandvik Coromant A880-D0625LX19-02 CoroDrill® 880 indexable insert drill
Previous
Sandvik Coromant A880-D0625LX19-02 CoroDrill® 880 indexable insert drill
Previous
R 7 470,40
inc. vat
In stock
SKU
5724476
CoroDrill® 880 indexable insert drill
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® 880 indexable insert drill
| CP - Coolant Pressure | 1000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 19.05mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 64.8166mm |
| BD - Body Diameter | 19.05mm |
| LB - Body Length | 51.0032mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 0.6Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 330001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.169kg |
| OAL - Overall Length | 115.151mm |
| OHX - Maximum Overhang | 64.8166mm |
| LSC - Clamping Length | 50mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 88deg |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 5deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 4.9mm |
| Insert Thickness | 2.4mm |
| H - Shank Height | 17.3mm |
| LU - Usable Length | 47.9594mm |
| ADJLN - Minimum Adjustment Limit | 0mm |
| ADJLX - Maximum Adjustment Limit | 0.25mm |
| DC - Cutting Diameter | 15.875mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 22deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 3.021064566929 |
| TCHAL - Achievable Hole Tolerance Lower | 0mm |
| TCHAU - Achievable Hole Tolerance Upper | 0.25mm |
| PL - Point Length | 0.3344mm |
| LCF - Chip Flute Length | 60.1282mm |
| SIG - Point Angle | 176deg |
| ORDCODE | A880-D0625LX19-03 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLISO_R7500_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 3 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-02-10 15:25:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_DE0202P_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | 880-020204H-C-GM |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 02P |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| NOF - Flute Count | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C3-NC3000-V50-035 VDI to Coromant Capto™ clamping unitR 10 921,55 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-NC3000-V50-040 VDI to Coromant Capto™ clamping unitR 10 921,55 inc. vat
Write Your Own Review