Sandvik Coromant A880-D1000C6-04 CoroDrill® 880 indexable insert drill
Next
Sandvik Coromant A880-D0937C6-04 CoroDrill® 880 indexable insert drill
Previous
Sandvik Coromant A880-D0937C6-04 CoroDrill® 880 indexable insert drill
Previous
R 9 545,00
inc. vat
In stock
SKU
6328071
CoroDrill® 880 indexable insert drill
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® 880 indexable insert drill
| CP - Coolant Pressure | 1000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 44mm |
| DCON - Connection Diameter | 63mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 121.3523mm |
| BD - Body Diameter | 25.4mm |
| LB - Body Length | 80.01mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 1.4Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 160001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.967kg |
| OAL - Overall Length | 159.869mm |
| OHX - Maximum Overhang | 121.3523mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 88deg |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 5deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 8.9mm |
| Insert Thickness | 3mm |
| LU - Usable Length | 76.7169mm |
| ADJLN - Minimum Adjustment Limit | 0mm |
| ADJLX - Maximum Adjustment Limit | 0.95mm |
| DC - Cutting Diameter | 25.4mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 22deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 3.020350393701 |
| TCHAL - Achievable Hole Tolerance Lower | 0mm |
| TCHAU - Achievable Hole Tolerance Upper | 0.25mm |
| PL - Point Length | 0.5169mm |
| LCF - Chip Flute Length | 94.8436mm |
| SIG - Point Angle | 176deg |
| ORDCODE | A880-D1000C6-03 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS01_C0630_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 3 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-02-10 15:38:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-1 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_DE0503P_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | 880-0503W05H-P-GM |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 05C |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| NOF - Flute Count | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant A05H-SWLPR 1.2-R CoroTurn™ 111 boring bar for turningR 2 190,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A06F-SWLPR 02 CoroTurn™ 111 boring bar for turningR 2 190,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A05H-SWLPR 1.2 CoroTurn™ 111 boring bar for turningR 2 190,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A06H-STFPL 06 CoroTurn™ 111 boring bar for turningR 2 190,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A06F-SWLPL 02-R CoroTurn™ 111 boring bar for turningR 2 190,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A06F-SWLPR 02-R CoroTurn™ 111 boring bar for turningR 2 190,75 inc. vat
Write Your Own Review