Sandvik Coromant A880-D1687LX38-02 CoroDrill® 880 indexable insert drill
Next
Sandvik Coromant A880-D1562LX38-04 CoroDrill® 880 indexable insert drill
Previous
Sandvik Coromant A880-D1562LX38-04 CoroDrill® 880 indexable insert drill
Previous
R 12 408,50
inc. vat
In stock
SKU
5723252
CoroDrill® 880 indexable insert drill
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® 880 indexable insert drill
| CP - Coolant Pressure | 1000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 38.1mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 229.7002mm |
| BD - Body Diameter | 41.275mm |
| LB - Body Length | 169.0116mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 2Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 110001/min |
| WT - Weight Of Item | 2.171kg |
| OAL - Overall Length | 306.578mm |
| OHX - Maximum Overhang | 229.7002mm |
| LSC - Clamping Length | 75.7mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 88deg |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 5deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12.35mm |
| Insert Thickness | 4mm |
| LU - Usable Length | 165.7778mm |
| ADJLN - Minimum Adjustment Limit | 0mm |
| ADJLX - Maximum Adjustment Limit | 0.72mm |
| DC - Cutting Diameter | 41.275mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 17.5deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 4.016421562689 |
| TCHAL - Achievable Hole Tolerance Lower | 0mm |
| TCHAU - Achievable Hole Tolerance Upper | 0.4mm |
| PL - Point Length | 0.6778mm |
| LCF - Chip Flute Length | 193.3766mm |
| SIG - Point Angle | 176deg |
| ORDCODE | A880-D1625P38-04 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLUSP_S1500_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 7 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 3 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-03-01 01:09:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_DE0704P_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | 880-070406H-C-GM |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 07C |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| NOF - Flute Count | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
Write Your Own Review