Sandvik Coromant QD-E-063A25-M CoroMill™ QD indexable grooving & parting off cutter
Next
Sandvik Coromant AQD-K-305Y38-M CoroMill™ QD indexable grooving & parting off cutter
Previous
Sandvik Coromant AQD-K-305Y38-M CoroMill™ QD indexable grooving & parting off cutter
Previous
R 12 062,35
inc. vat
Out of stock
SKU
6657567
CoroMill® QD indexable grooving and parting off cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® QD indexable grooving and parting off cutter
| CP - Coolant Pressure | 7000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 31.75mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 130mm |
| BD - Body Diameter | 22mm |
| LB - Body Length | 25.7mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 44001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.772kg |
| OAL - Overall Length | 130mm |
| OHX - Maximum Overhang | 72.06mm |
| LSC - Clamping Length | 100.4mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| OHN - Minimum Overhang | 29.6mm |
| Insert Thickness | 5mm |
| LU - Usable Length | 27.7mm |
| CW - Cutting Width | 6.35mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 26mm |
| DC - Cutting Diameter | 76mm |
| DN - Neck Diameter | 22mm |
| ORDCODE | AQD-KC076O31-M |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLR_S1250_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 4 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 2 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-01-17 12:06:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | C |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_NOK_2 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | QD-NK-0635-035E-PM |
| SSC - Insert Seat Size Code | K |
| CICT - Cutting Item Count | 4 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 4 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| LOCAP - Location Aid Property | False |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review