Sandvik Coromant C6-391.05C-27 080 Coromant Capto™ to arbor adaptor
Next
Sandvik Coromant C5-A391.05C-25 070 Coromant Capto™ to arbor adaptor
Previous
Sandvik Coromant C5-A391.05C-25 070 Coromant Capto™ to arbor adaptor
Previous
R 6 473,35
inc. vat
In stock
SKU
7549776
Coromant Capto® to arbor adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Coromant Capto® to arbor adaptor
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 44mm |
| DCON - Connection Diameter | 22mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 80mm |
| BD - Body Diameter | 63mm |
| LB - Body Length | 80mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 45Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 160001/min |
| WT - Weight Of Item | 1.4kg |
| OAL - Overall Length | 134mm |
| OHX - Maximum Overhang | 80mm |
| ORDCODE | C6-391.05C-22 080 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS01_C0630_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_FDA1AB1_G2200_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 4 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-05-13 13:58:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-1 |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | False |
| BBD - Balanced By Design | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C6-DSSNL-45054-15 T-Max™ P cutting unit for turningR 5 056,55 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-A390.45-50 040 CAT-V to Coromant Capto™ adaptorR 6 811,45 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-DSSNR-45052-19 T-Max™ P cutting unit for turningR 5 056,55 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-A390.45-50 090 CAT-V to Coromant Capto™ adaptorR 6 811,45 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-DSSNL-45056-12 T-Max™ P cutting unit for turningR 5 056,55 inc. vat
Write Your Own Review