Sandvik Coromant CCMT 12 04 08-MM 2220 CoroTurn™ 107 insert for turning
Next
Sandvik Coromant CCMT 12 04 04-MF 2220 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant CCMT 12 04 04-MF 2220 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
R 247,25
inc. vat
In stock
SKU
7231316
CoroTurn® 107 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 7.4g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12.7mm |
| RE - Corner Radius | 0.3969mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 5.5mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 12.4959mm |
| L - Cutting Edge Length | 12.8959mm |
| ORDCODE | CCMT 12 04 04-MM 2220 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 21:14:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | C |
| SSC - Insert Seat Size Code | 12 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_CC1204_1 |
| Grade | 2220 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | MM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 570-32L151.21-32-40 T-Max™ Q-Cut head for groovingR 2 124,05 inc. vat -
Sandvik Coromant 570-25R151.3-08-25 T-Max™ Q-Cut head for groovingR 2 941,70 inc. vat -
Sandvik Coromant 570-25R151.3-08-30 T-Max™ Q-Cut head for groovingR 2 941,70 inc. vat -
Sandvik Coromant 570-25R151.3-08-20 T-Max™ Q-Cut head for groovingR 2 941,70 inc. vat
Write Your Own Review