Sandvik Coromant CNGX1204L025-18HXA 7125 T-Max™ P insert for turning
Next
Sandvik Coromant CNGA120416S01025H 7125 T-Max™ P insert for turning
Previous
Sandvik Coromant CNGA120416S01025H 7125 T-Max™ P insert for turning
Previous
R 1 116,65
inc. vat
In stock
SKU
7586842
T-Max® P insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® P insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 10g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12.7mm |
| RE - Corner Radius | 1.6mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 5.156mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 2.8mm |
| L - Cutting Edge Length | 12.8959mm |
| BN - Face Land Width | 0.2mm |
| GB - Face Land Angle | 35deg |
| GAN - Insert Rake Angle | 0deg |
| ORDCODE | CNGA120416S02035F 7125 |
| CHANGEDATE | 2022-09-22 10:33:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SC - Insert Shape Code | C |
| SSC - Insert Seat Size Code | 12 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_CN1204_1 |
| Grade | 7125 |
| COATING | PVD AlTiCrN |
| SUBSTRATE | BC |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review