Sandvik Coromant SNMG 12 04 08-PR 4415 T-Max™ P insert for turning
Next
Sandvik Coromant DNMG 15 06 16-PR 4415 T-Max™ P insert for turning
Previous
Sandvik Coromant DNMG 15 06 16-PR 4415 T-Max™ P insert for turning
Previous
R 481,85
inc. vat
In stock
SKU
7859265
T-Max® P insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® P insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 24g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 15.875mm |
| RE - Corner Radius | 0.7938mm |
| Insert Thickness | 6.35mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 6.35mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 18.5798mm |
| L - Cutting Edge Length | 19.3798mm |
| ORDCODE | DNMG 19 06 08-PR 4415 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 21:26:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SC - Insert Shape Code | D |
| SSC - Insert Seat Size Code | 19 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_DN1906_1 |
| Grade | 4415 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | PR |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 360-315Q60-Z12D19 CoroMill™ 360 face milling cutterR 50 801,25 inc. vat -
Sandvik Coromant 360-200Q60-Z10E28 CoroMill™ 360 face milling cutterR 35 775,35 inc. vat
Write Your Own Review