Sandvik Coromant DS20-0708-C-L5 1344 CoroDrill® DS20 insert for drilling
Next
Sandvik Coromant DS20-0708-P-H5W 4344 CoroDrill® DS20 insert for drilling
Previous
Sandvik Coromant DS20-0708-P-H5W 4344 CoroDrill® DS20 insert for drilling
Previous
R 453,10
inc. vat
In stock
SKU
7549997
CoroDrill® DS20 insert for drilling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® DS20 insert for drilling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 22g |
| AN - Clearance Angle Major | 1deg |
| RE - Corner Radius | 0.8mm |
| Insert Thickness | 7mm |
| BS - Wiper Edge Length | 0.45mm |
| GAN - Insert Rake Angle | -2deg |
| W1 - Insert Width | 18.03mm |
| INSL - Insert Length | 21.9mm |
| BSR - Wiper Edge Radius | 9mm |
| ORDCODE | DS20-0708-P-H5W 2044 |
| CHANGEDATE | 2022-09-21 12:32:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 07P |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_DQ0708P_1 |
| Grade | 2044 |
| COATING | PVD TiAlN+TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | H5W |
| INSUC - Insert Usage Code | P |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review