Sandvik Coromant DS20-D3700L40-06 CoroDrill® DS20 indexable insert drill
Next
Sandvik Coromant DS20-D3700L40-04 CoroDrill® DS20 indexable insert drill
Previous
Sandvik Coromant DS20-D3700L40-04 CoroDrill® DS20 indexable insert drill
Previous
R 13 658,55
inc. vat
In stock
SKU
7548937
CoroDrill® DS20 indexable insert drill
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® DS20 indexable insert drill
| CP - Coolant Pressure | 1000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 40mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 217.9982mm |
| BD - Body Diameter | 36.075mm |
| LB - Body Length | 189mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 2Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 60001/min |
| WT - Weight Of Item | 1.669kg |
| OAL - Overall Length | 289mm |
| OHX - Maximum Overhang | 217.9982mm |
| LSC - Clamping Length | 70mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 81deg |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 5.3deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 13.36mm |
| Insert Thickness | 4.75mm |
| H - Shank Height | 38mm |
| LU - Usable Length | 186.0018mm |
| ADJLN - Minimum Adjustment Limit | 0mm |
| ADJLX - Maximum Adjustment Limit | 1.44mm |
| W1 - Insert Width | 11.26mm |
| INSL - Insert Length | 15.2mm |
| DC - Cutting Diameter | 37mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 25deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 5.027075675676 |
| TCHAL - Achievable Hole Tolerance Lower | 0mm |
| TCHAU - Achievable Hole Tolerance Upper | 0.35mm |
| PL - Point Length | 1.0018mm |
| LCF - Chip Flute Length | 213.1228mm |
| SIG - Point Angle | 162deg |
| ORDCODE | DS20-D3700L40-05 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLRF1_G4000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 4 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 3 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-01-18 11:35:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_DQ0508P_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | DS20-0508-C |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 05C |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| NOF - Flute Count | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant A880-D1625LX38-02 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 10 249,95 inc. vat -
Sandvik Coromant A880-D1625LX38-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 10 790,45 inc. vat -
Sandvik Coromant A880-D1562P38-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 10 790,45 inc. vat -
Sandvik Coromant A880-D1312LX38-04 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 11 931,25 inc. vat -
Sandvik Coromant A880-D1312LX38-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 10 375,30 inc. vat -
Sandvik Coromant A880-D1312LX38-05 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 12 968,55 inc. vat
Write Your Own Review