Sandvik Coromant DS20-D4300L50-04 CoroDrill® DS20 indexable insert drill
Next
Sandvik Coromant DS20-D4285LX38-06 CoroDrill® DS20 indexable insert drill
Previous
Sandvik Coromant DS20-D4285LX38-06 CoroDrill® DS20 indexable insert drill
Previous
R 17 137,30
inc. vat
In stock
SKU
7548975
CoroDrill® DS20 indexable insert drill
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® DS20 indexable insert drill
| CP - Coolant Pressure | 1000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 38.1mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 332.073mm |
| BD - Body Diameter | 41.778555mm |
| LB - Body Length | 304.165mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 3Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 20001/min |
| WT - Weight Of Item | 2.9kg |
| OAL - Overall Length | 403.3496mm |
| OHX - Maximum Overhang | 332.073mm |
| LSC - Clamping Length | 70mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 81deg |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 5.3deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 17.46mm |
| Insert Thickness | 3.9mm |
| H - Shank Height | 36.1mm |
| LU - Usable Length | 301.2252mm |
| ADJLN - Minimum Adjustment Limit | 0mm |
| ADJLX - Maximum Adjustment Limit | 3.2306mm |
| W1 - Insert Width | 14.42mm |
| INSL - Insert Length | 19.4mm |
| DC - Cutting Diameter | 42.8498mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 25deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 7.029792437771 |
| TCHAL - Achievable Hole Tolerance Lower | -0.1mm |
| TCHAU - Achievable Hole Tolerance Upper | 0.5mm |
| PL - Point Length | 1.2766mm |
| LCF - Chip Flute Length | 327.831mm |
| SIG - Point Angle | 162deg |
| ORDCODE | DS20-D4285LX38-07 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLRF1_S1500_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 4 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 3 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-01-18 12:05:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_DQ0608P_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | DS20-0608-C |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 06C |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| NOF - Flute Count | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review