Sandvik Coromant R840-0510-30-W1A 1220 CoroDrill® Delta-C solid carbide drill
Next
Sandvik Coromant HC 5 Hard cut drill Hard cut drill
Previous
Sandvik Coromant HC 5 Hard cut drill Hard cut drill
Previous
R 903,90
inc. vat
In stock
SKU
5732743
Hard cut drill
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Hard cut drill
| DCON - Connection Diameter | 6mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 58.3mm |
| BD - Body Diameter | 2.5mm |
| LB - Body Length | 58.268mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 500001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.025kg |
| OAL - Overall Length | 60mm |
| OHX - Maximum Overhang | 30mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LU - Usable Length | 21mm |
| DC - Cutting Diameter | 6mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 0deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 3.5 |
| PL - Point Length | 1.7mm |
| LCF - Chip Flute Length | 30mm |
| SIG - Point Angle | 120deg |
| ORDCODE | HC 6 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLR_F6000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2021-11-17 11:04:00.000 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| SUBSTRATE | HW |
| BSG - Basic Standard Group | COROMANT |
| TCHA - Achievable Hole Tolerance | H13 |
| NOF - Flute Count | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| LOCAP - Location Aid Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant TNGA110308S01030A 7025 T-Max™ P insert for turningR 2 757,70 inc. vat -
Sandvik Coromant TNGA160404S01030A 7015 T-Max™ P insert for turningR 3 063,60 inc. vat -
Sandvik Coromant TNGA160404S01030A 7025 T-Max™ P insert for turningR 3 063,60 inc. vat -
Sandvik Coromant TNGA110304S01030A 7025 T-Max™ P insert for turningR 2 757,70 inc. vat -
Sandvik Coromant TNGA110304S01030A 7015 T-Max™ P insert for turningR 2 757,70 inc. vat
Write Your Own Review