Sandvik Coromant HNEF 09 05 08-KM 1010 CoroMill™ S-60 insert for milling
Next
Sandvik Coromant HNEF 09 05 08-KM K20M CoroMill™ S-60 insert for milling
Previous
Sandvik Coromant HNEF 09 05 08-KM K20M CoroMill™ S-60 insert for milling
Previous
R 556,60
inc. vat
In stock
SKU
6169450
CoroMill® S-60 insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® S-60 insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 18.1g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 16.2mm |
| RE - Corner Radius | 0.8mm |
| Insert Thickness | 5.56mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 2.2mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 8.9mm |
| L - Cutting Edge Length | 9.353074mm |
| KRINS - Major Cutting Edge Angle | 60deg |
| GAN - Insert Rake Angle | 15deg |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 6mm |
| ORDCODE | HNEF 09 05 08-KM 1020 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 18:09:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | H |
| SSC - Insert Seat Size Code | 09 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_NI0905N_1 |
| Grade | 1020 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | KM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 12 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C4-391.27-20 060 Coromant Capto™ to ISO 9766 adaptorR 5 362,45 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-MWLNR-17090-06M1 T-Max™ P cutting unit for turningR 5 517,70 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-DCLNR-35060-16 T-Max™ P cutting unit for turningR 4 404,50 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-DSSNL-35052-12 T-Max™ P cutting unit for turningR 4 404,50 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-391.27-25 077 Coromant Capto™ to ISO 9766 adaptorR 5 362,45 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-DCLNL-35060-12 T-Max™ P cutting unit for turningR 4 404,50 inc. vat
Write Your Own Review