Sandvik Coromant L331.1A-14 50 30H-WL1025 CoroMill™ 331 insert for side & facemilling
Next
R 503,70
inc. vat
In stock
SKU
5733157
Insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 17.6g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 16.2mm |
| RE - Corner Radius | 2mm |
| Insert Thickness | 5.56mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 9mm |
| L - Cutting Edge Length | 9.353074mm |
| KRINS - Major Cutting Edge Angle | 45deg |
| GAN - Insert Rake Angle | 8deg |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 3.8mm |
| ORDCODE | HNGX 09 05 20-KM K20D |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 15:31:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 1 |
| SC - Insert Shape Code | H |
| SSC - Insert Seat Size Code | 09 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_NI0905N_1 |
| Grade | K20D |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3 |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | KM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 12 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review