Sandvik Coromant L331.1A-08 45 40H-WM1130 CoroMill™ 331 insert for side & facemilling
Next
Sandvik Coromant L331.1A-115063E-L50 1040 CoroMill™ 331 insert for side & facemilling
Previous
Sandvik Coromant L331.1A-115063E-L50 1040 CoroMill™ 331 insert for side & facemilling
Previous
R 377,20
inc. vat
In stock
SKU
7295569
CoroMill® 331 insert for side & facemilling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 331 insert for side & facemilling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 6g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| RE - Corner Radius | 6.35mm |
| Insert Thickness | 5mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4.6mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 10.7mm |
| L - Cutting Edge Length | 11.5mm |
| KRINS - Major Cutting Edge Angle | 90deg |
| BS - Wiper Edge Length | 1.6mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 10.7mm |
| W1 - Insert Width | 11.5mm |
| ORDCODE | L331.1A-115063E-L50 S30T |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 20:40:00.000 |
| Hand | L |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | L |
| SSC - Insert Seat Size Code | 11 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_MW11_1 |
| Grade | S30T |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | L50 |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| WEP - Wiper Edge Property | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant A12M-SDUPR 07-ER CoroTurn™ 111 boring bar for turningR 2 190,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A12M-STFCR 09-R CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 167,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A12M-SDXCL 07 CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 167,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A12M-STFCR 09 CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 167,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A12M-SDUPR 07-E CoroTurn™ 111 boring bar for turningR 2 190,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A12M-STFCR 11-B1 CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 167,75 inc. vat
Write Your Own Review