Sandvik Coromant LCMX 02 02 04C-53 1020 Coromant U insert for drilling
Next
Sandvik Coromant LCMX 04 03 04R-WM 1020 Coromant U insert for drilling
Previous
Sandvik Coromant LCMX 04 03 04R-WM 1020 Coromant U insert for drilling
Previous
R 271,40
inc. vat
In stock
SKU
5735072
Coromant U insert for drilling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Coromant U insert for drilling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 2.6g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| RE - Corner Radius | 0.4mm |
| Insert Thickness | 3.175mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 2.8mm |
| BS - Wiper Edge Length | 0.3mm |
| GAN - Insert Rake Angle | 15deg |
| ORDCODE | LCMX 04 03 04R-WM 3040 |
| CHANGEDATE | 2022-09-21 12:26:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 04 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_DA0403_1 |
| Grade | 3040 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3 |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | WM |
| INSUC - Insert Usage Code | P |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| WEP - Wiper Edge Property | True |
Write Your Own Review