Sandvik Coromant MF80-130508M-M50 3330 CoroMill™ MF80 insert for milling
Next
Sandvik Coromant MF80-130508M-M50 4330 CoroMill™ MF80 insert for milling
Previous
Sandvik Coromant MF80-130508M-M50 4330 CoroMill™ MF80 insert for milling
Previous
R 346,15
inc. vat
In stock
SKU
8172036
CoroMill® MF80 insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® MF80 insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.01kg |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 13mm |
| RE - Corner Radius | 0.8mm |
| Insert Thickness | 5mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4.8mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 9mm |
| L - Cutting Edge Length | 13mm |
| KRINS - Major Cutting Edge Angle | 89.5deg |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 9mm |
| ORDCODE | MF80-130508M-M50 1020 |
| CHANGEDATE | 2022-09-26 01:04:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 13 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_NY1305_1 |
| Grade | 1020 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | M50 |
| CEDC - Cutting Edge Count | 8 |
| WEP - Wiper Edge Property | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant A10K-STFCL 09-R CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 167,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A10K-SRDDN 08-R CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 167,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A10K-STFCL 09 CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 167,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A10K-SDXCR 2-R CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 167,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A10K-SDQCR 07-R CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 167,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A10K-SDXCL 2-R CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 167,75 inc. vat
Write Your Own Review