Sandvik Coromant MH20-060320E-L30 S30T CoroMill™ MH20 insert for milling
Next
Sandvik Coromant 415N-07 03 20E-M30 S40T CoroMill™ 415 insert for milling
Previous
Sandvik Coromant 415N-07 03 20E-M30 S40T CoroMill™ 415 insert for milling
Previous
R 220,80
inc. vat
In stock
SKU
8029465
CoroMill® MH20 insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® MH20 insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 1.3g |
| AN - Clearance Angle Major | 12.3deg |
| RE - Corner Radius | 1.6mm |
| Insert Thickness | 3.42mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 2.8mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 4.5mm |
| L - Cutting Edge Length | 5mm |
| KRINS - Major Cutting Edge Angle | 15deg |
| BN - Face Land Width | 0.14mm |
| GB - Face Land Angle | 9deg |
| GAN - Insert Rake Angle | 14deg |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 0.8mm |
| W1 - Insert Width | 6.4mm |
| CEMR - Cutting Edge Major Radius | 15mm |
| REEQ - Corner Radius Equivalent | 2mm |
| ORDCODE | MH20-060320E-L30 1040 |
| CHANGEDATE | 2022-09-27 11:14:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | L |
| SSC - Insert Seat Size Code | 06 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_NW0603_1 |
| Grade | 1040 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | L30 |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review