Sandvik Coromant N260.8-1204-L HM Auto AF insert for milling
Next
Sandvik Coromant N260.8-1204-F H13A Auto AF insert for milling
Previous
Sandvik Coromant N260.8-1204-F H13A Auto AF insert for milling
Previous
R 386,40
inc. vat
In stock
SKU
5737000
Auto AF insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Auto AF insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 8g |
| RE - Corner Radius | 1.8mm |
| Insert Thickness | 12.7mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4.4mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 1mm |
| KRINS - Major Cutting Edge Angle | 75deg |
| BS - Wiper Edge Length | 7mm |
| GAN - Insert Rake Angle | 0deg |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 1mm |
| W1 - Insert Width | 4.7625mm |
| BSR - Wiper Edge Radius | 800mm |
| ORDCODE | N260.8-1204-F 3020 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 15:32:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 12 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_ND1204_2 |
| Grade | 3020 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3 |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | F |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant R210-036C3-09M CoroMill™ 210 face milling cutterR 7 211,65 inc. vat -
Sandvik Coromant R210-063Q27-09M CoroMill™ 210 face milling cutterR 10 749,05 inc. vat -
Sandvik Coromant R210-063Q22-14M CoroMill™ 210 face milling cutterR 10 122,30 inc. vat -
Sandvik Coromant R210-160Q40-14M CoroMill™ 210 face milling cutterR 22 574,50 inc. vat
Write Your Own Review