Sandvik Coromant N331.1A-04 35 05H-WL1025 CoroMill™ 331 insert for side & facemilling
Next
Sandvik Coromant N331.1A-04 35 05H-WLH13A CoroMill™ 331 insert for side & facemilling
Previous
Sandvik Coromant N331.1A-04 35 05H-WLH13A CoroMill™ 331 insert for side & facemilling
Previous
R 402,50
inc. vat
In stock
SKU
5738449
Auto AF insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Auto AF insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 6.4g |
| RE - Corner Radius | 1.8mm |
| Insert Thickness | 12.7mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4.4mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 1mm |
| KRINS - Major Cutting Edge Angle | 75deg |
| BS - Wiper Edge Length | 2.5mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 1mm |
| W1 - Insert Width | 4.7625mm |
| BSR - Wiper Edge Radius | 150mm |
| ORDCODE | N260.8-1204-L 3040 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 15:32:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 12 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_ND1204_1 |
| Grade | 3040 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3 |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | L |
| CEDC - Cutting Edge Count | 8 |
| WEP - Wiper Edge Property | True |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review