Sandvik Coromant N331.32-082T25EMQ CoroMill™ 331 adjustable full side & face disc milling cutter
Next
Sandvik Coromant N331.32-082S27EMQ CoroMill™ 331 adjustable full side & face disc milling cutter
Previous
Sandvik Coromant N331.32-082S27EMQ CoroMill™ 331 adjustable full side & face disc milling cutter
Previous
R 19 170,50
inc. vat
Out of stock
SKU
5738800
CoroMill® 331 adjustable full side and face disc milling cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 331 adjustable full side and face disc milling cutter
| DCON - Connection Diameter | 27mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 14mm |
| TQ - Torque | 3Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 181001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.271kg |
| OAL - Overall Length | 16mm |
| OHX - Maximum Overhang | 14mm |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12mm |
| RE - Corner Radius | 6mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| CW - Cutting Width | 12mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 20.5mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 12mm |
| DC - Cutting Diameter | 82mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 70mm |
| DCX - Maximum Cutting Diameter | 82mm |
| DHUB - Hub Diameter | 39mm |
| THUB - Hub Thickness | 16mm |
| PSW - Premachined Slot Width | 0mm |
| ORDCODE | N331.32-082S27FMQ |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_FDA21_G2700_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-08-18 15:36:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WISO_RC1204M_1 |
| Hand | N |
| MIID - Master Insert Identification | RCKT 12 04 M0 |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 12 |
| CICT - Cutting Item Count | 6 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 6 |
| DRVCT - Drive Count | 1 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 328-039B25-13M CoroMill™ 328 groove milling cutterR 6 111,10 inc. vat
Write Your Own Review